Jak rozpoznać dokumenty kolekcjonerskie z grawerowaniem - praktyczne wskazówki

Od wielu lat firmy wytwarzające dokumenty kolekcjonerskie opinie mają różne, nie mniej jednak tego typu produkty stale cieszą się w Polsce dużą popularnością. Te najlepsze firmy stosują poliwęglanu zamiast PCV, graweru laserowego, posiadają wszystkie zabezpieczenia łącznie z farbami OVI, kingramami, elementami MLI/CLI. Jednak rynek jest zalany produktami o niejednolitej jakości, a różnice w cenie potrafią być znaczące. Z tego powodu zawsze warto sprawdzić opinie przed zakupem!

Topowe firmy wykorzystują poliwęglan - ten sam tworzywo, z którego produkowane są oryginalne dokumenty. Dokumenty zrobione są na poliwęglanu, czyli oryginalnym materiale z którego robi się prawdziwe dokumenty. Poliwęglan to specjalny tworzywo, który jest mocniejszy od typowego PCV, ciężej się odkształca, słabiej czuły na zimno.

Ta metoda powoduje, że dane są składnikiem struktury dokumentu, a nie tylko drukiem na jego powierzchni. Odmienność w cenie jest ogromna, więc nic zadziwiającego, że odmienność w cenie też jest duża.

W produktach z poliwęglanu dane są wygrawerowane, co możesz wyczuć przesuwając po nich opuszkiem. Co ciekawsze, pod pewnym kątem grawerowane elementy posiadają przeważnie delikatnie metaliczny połysk, który jest niemożliwy do uzyskania przy wykorzystaniu standardowego druku. Prawdziwe dokumenty tożsamości posiadają elementy widoczne jedynie w promieniowaniu ultrafioletowym. Po poświeceniu dokumentu taką lampą, mają ukazać się ekstra elementy, takie jak oznaczenia, napisy czy wzory, które są niezauważalne w normalnym świetle.

dokument kolekcjonerski

W zależności od rodzaju dokumentu potrafią to być: "Tarka" na miniaturze fotografii, Znaki Braille'a, Wyczuwalne imiona i nazwisko, Relief na elementach graficznych. Porządny dowód kolekcjonerski musi posiadać: Elementy wyczuwalne (np. tarka na miniaturze fotografii). Specjalistyczne dokumenty kolekcjonerskie zawierają elementy, które zmieniają swój obraz w funkcji od kąta obserwacji. Najlepsze modele posiadają nawet atrapy chipów RFID, które w oryginalnych paszportach mają dane osobowe. Kolorystyka i standard druku to elementy, na które warto poświęcić szczególną koncentrację. Jak napisano w recenzji firm sprzedających dokumenty kolekcjonerskie, pewne produkty jawią się na "wyblakłe" - to znak niepokojący świadczący na niską standard wykonania.

Specjalny element w polskim prawie jazdy (kolekcjonerskim także!), który daje efekt przestrzenności. Jak ruszasz dokument, to napis PL niby się przemieszczał. Wszystkie elementy - od tworzywa bazowego, przez grawerowanie, po zabezpieczenia wizualne - mają ze sobą harmonizować i stanowić spójną całość. Poświęć uwagę, czy rozmaite elementy dokumentu są ze sobą spójne, czy też pewne zdają się dołączone "na siłę" lub różnić się jakością od innych. Za bardzo nieważkie lub za bardzo szczupłe dokumenty to znak, że producent żałował na materiale.

Ostatnią, ale nie gorzej znaczącą cechą najwyższej jakości dokumentów kolekcjonerskich, jest szansa ich weryfikacji przed zakupem. Lepiej zaczekać dzień dodatkowo, ale dostać zdjęcia finalnego dokumentu, przed tym jak zostanie wysłany. Stwierdzenie dobrej jakości dokumentu kolekcjonerskiego nie jest trudne, jak znasz, na co poświęcać uwagę. Należy pamiętać, że dokumenty kolekcjonerskie to fascynujące gadżety, a ich jakość wprost oddziałuje się na satysfakcję z ich kolekcjonowania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *